اولین عکس فضایی از کره زمین

 

این تصویر کم کیفیت  در ۲۴ اکتبر ۱۹۴۶ گرفته شده است. یعنی ۱۴ ماه پس از جنگ جهانی دوم و تقریبا ۱۱ سال قبل از پرتاب اسپیوتنیک ، اولین ماهواره جهان به فضا توسط روسیه. این عکس توسط مهندسان و دانشمندان ارتش آمریکا و با استفاده از یک راکت متعلق به نازی های

 

این تصویر کم کیفیت  در ۲۴ اکتبر ۱۹۴۶ گرفته شده است. یعنی ۱۴ ماه پس از جنگ جهانی دوم و تقریبا ۱۱ سال قبل از پرتاب اسپیوتنیک ، اولین ماهواره جهان به فضا توسط روسیه. این عکس توسط مهندسان و دانشمندان ارتش آمریکا و با استفاده از یک راکت متعلق به نازی های آلمان گرفته شد که از پایگاه فضاییWhite Sand در نیومکزیکو پرتاب شده بود. بله، درست حدس زده اید، مشهورترین راکت نازی: V-2 1
در آن زمان هنوز ناسا وجود خارجی نداشت و پروژه اکتشاف آدم فضایی ها تبدیل به ایده ای همه گیر برای انسان نشده بود. تنها کسانی که واقعا درباره فضاپیماها جدی بودند و به آن می اندیشیدند، نازی های آلمانی بودند که چند سال قبل از آن هم spitzenreiter را ساخته بودند که یک راکت علمی محصول تلاش فردی با نام Wernher Magnus Maximilian, Freiherr von Braun بود.
وان براون برای مدت مدیدی آرزوی ساخت فضاپیما را در سر داشت و به همین دلیل به عضویت حزب نازی در آمد و تبدیل به یکی از مهره های کلیدی SS شد. پس از آن بود که هیتلر پول، امکانات و نیروی کار لازم را در اختیار وی گذاشت تا V-2 را بسازد. موشکی که در اواخر جنگ جهانی دوم، لندن و بسیاری شهرهای اروپایی را در ترس و وحشتی بی سابقه ای فرو برد.
اما در سال ۱۹۴۶ و پس از اتمام جنگ جهانی دوم، وان براون تبدیل به یک دانشمند موشکی آمریکایی شد. و البته آمریکایی ها صاحب تعداد زیادی موشک وی-۲ شده بودند که غنیمت جنگی متفقین از کارخانه ها و زرادخانه های آلمانی بود. آنها این موشک ها را همراه با وان براون به ایالات متحده منتقل کردند.
بعد از این بود که وان براون به همراه دانشمندان آمریکایی مشغول کار بر روی نقشه های جدید موشکی و همچنین ارسال آزمایشی V2 های باقی مانده به فضا شد. یکی از مهندسان این گروه با نام Clyde Holliday هم دوربین ۳۵ میلیمتری را ابداع کرده بود که می توانست بر روی موشک نصب شده و هر 1.5 ثانیه یک عکس بگیرد. البته دیگر دانشمندان اهمیت چندانی برای عکاسی و تصویربرداری در این پروژه قائل نبودند. آنها تنها به دنبال اطلاعات بیشتر درباره اشعه های کیهانی و کارایی آیرودینامیکی موشک ها بودند.
Clyde Holliday عقیده داشت که این عکس ها می توانند به بخش مهمی از کارایی راکت های فضایی بدل شوند. حق با او بود، امروزه عکاسی فضایی یکی از ابزارهای بسیار مفید در فهم و درک ما از زمین و فضای اطراف آن است. اکنون از عکاسی فضایی برای تحلیل سطح زمین، معادن و آب و هوا بهره می برند. اما کار وی بسیار مهم تر از این بود. او توانست به بشریت این دیدگاه را بدهد که ما چقدر کوچک هستیم و در چه مکانی قرار داریم.
در سال ۱۹۵۰ نشریه نشنال جئوگرافی برای اولین بار این عکس ها را منتشر کرد و Clyde Holliday درباره آنها نوشت: «زمین ما از نگاه تماشاگران سیاره های دیگر که با کشتی فضایی به سمت مان می آیند، این گونه است.»1
xlarge-001-narenji-ir.jpg

 

 

xlarge-1-001-narenji-ir.jpg

 

 

xlarge-2-001-narenji-ir.jpg

 

به‌دست Birooni فرستاده‌شده در عکس

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s