کشف شواهدی از وجود آب در مریخ

کاوشگر کنجکاوی متعلق به ناسا که در مریخ به سر می‌برد، به شواهدی دست یافته است که نشان می‌دهد زمانی در سطح این کره، آب در جریان بوده است.

این کاوشگر که به مدت ۷ هفته در کره مریخ در حال جمع آوری اطلاعات بوده است، تصاویری از سنگ ریزه‌هایی با لبه‌های گرد فرستاده است.

دانشمندان می‌گویند حاشیه‌های گرد این سنگریزه‌ها در اثر فرسودگی توسط آب بوجود آمده اند.

دانشمندان ناسا معتقد هستند کاوشگر کنجکاوی در محل اتصال چندین رودخانه فرود آمده است که میلیاردها سال قدمت دارند.

آنها امیدوارند با استفاده از اطلاعاتی که کاوشگر کنجکاوی برای آنها ارسال می‌کند، به درک آنها از ویژگی‌های سطح کره مریخ کمک کند.

 

دانشمندان سازمان ناسا می گویند تصاویری که مریخ‌نورد ِ«کنجکاوی» از سطح  این سیاره به زمین فرستاده، نشان می‌دهند که در زمانی بسیار دور٬ جریان آب بر روی سطح این سیاره وجود داشته است.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب به نقل از خبرگزاری رویترز، دانشمندان ناسا اعلام کرده اند که این تصاویر، سنگ ریزه های درشتی را با لبه های صیقل شده و گرد نشان میدهد که به صخره ها چسبیده اند.

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این سنگ ها را جریان رودخانه به این قسمت از کره مریخ آورده و به احتمال زیاد، محل فرود مریخ نورد ِ کنجکاوی بر روی این سیاره،  نقطه تلاقی چند رودخانه بوده‌است.

به گفته‌ی دانشمندان ناسا در کاوش‌هایی که قبلا بر روی مریخ انجام شده نشانه‌هایی از وجود آب به دست آمده بود اما تصویرهای جدید در نوع خود تاکنون بی‌نظیر بود‌ه‌اند.
ویلیام دیتریش، پژوهشگر دانشگاه کالیفرنیا که در ارزیابی علمی یافته‌های «کنجکاوی» همکاری دارد احتمال می‌دهد لایه‌های رسوبی که در عکس‌های تازه قابل تشخیص هستند میلیاردها سال عمر داشته باشند. او می‌گوید شکل و اندازه‌ی سنگ‌ریزه‌ها تصویری از شدت جریان آب و مسافتی را که پیموده‌اند در اختیار ما قرار می‌دهد.

دانشمندان با تحلیل عکس‌های جدید برآورد می‌کنند رودخانه‌ای که بسترش دیده می‌شود حدود یک متر عمق و ۹۱ سانتی متر در ثانیه سرعت داشته است.

 

Rock outcrop which the science team has named 'Hottah'

Rock outcrop called Link

سنگ هایی که نشان دهنده ی وجود آب در سال های بسیار دور بر روی مریخ هستند .

عکس ها:

http://www.nasa.gov/images/content/692092main_Grotzinger-1-pia16156-43_full.jpg

http://www.nasa.gov/images/content/692149main_Williams-2pia16188-43_full.jpg

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s