سفر به فضا

 

 

آیا تا به حال آرزوی سفر به فضا را داشته اید؟

یک رؤیا و آرزو که اکثر بچه‌ها در ذهن می‌پرورانند، رؤیای سفر به فضا است. کتاب‌ها، فیلم‌ها و قهرمان‌های (تخیلی و واقعی) زیادی وجود دارند که به این رؤیا پر و بال می‌دهند. در دوره کودکی، وقتی از بچه‌ها سؤال می‌شود، در آینده می‌خواهد چه کاره شوند، خیلی‌ها می‌گویند که می‌خواهند فضانورد بشوند. اما فضانوردان از میان بهترین خلبان‌های نیروی هوایی کشورهای پیشرو در زمینه هوا و فضا انتخاب می‌شوند. اگر هم قرار است فضانورد غیر نظامی (دانشمندها و…) انتخاب شود، رقابتی بسیار فشرده جهت انتخاب فضانورد غیر نظامی وجود دارد. چه بسیار افراد شایسته و واجد شرایطی که در این رقابت فشرده حذف شده‌اند.

آیا روزی را شاهد خواهیم بود که آدم‌های عادی هم بتوانند فضا را تجربه کنند؟
در سال‌های اخیر، شاهد هستیم که انحصار دولت‌ها بر مسافرت‌های فضایی شکسته شده است.همچنین ما شاهد تولد صنعت مسافرت‌های فضایی تجاری هستیم. هیچ کس به اندازه «سر ریچارد برنستون» در توسعه و پیشبرد این صنعت جوان موفق نبوده است.

آقای برنستون یک میلیاردر اهل بریتانیا و مالک شرکتهای اقماری ویرجین(virgin) است.یکی از شرکت‌های اقماری ویرجین شرکت virgin calactic’s است که در حال ساخت یک فضاپیما برای بردن افراد عادی به فضا است.


همانگونه که در عکس بالا می‌بینید این فضاپیما از دو قسمت تشکیل شده است. بالابرنده اولیه و سفیه اصلی حامل مسافران. قسمت بالا برنده اولیه (هواپیماهای دو طرف)، سفینه اصلی(متصل زیر بال میان دو هواپیما) را تا ارتفاع ۱۵ کیلومتری از سطح زمین بالا می‌برد، سپس سفینه اصلی از بالابرنده جدا شده و توسط راکت پیشران سفینه به ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری سطح زمین می‌رود که مرز فضا و اتمسفر زمین است .سپس ۶ مسافر سفینه ۶ دقیقه حالت بی‌وزنی را تجربه خواهند کرد و از پنجره‌های فضاپیما می‌توانند فضا و منظره زمین از فضا را مشاهده کنند .در بازگشت فضاپیما مانند شاتل‌های فضایی بازنشسته ناسا بر روی باند فرودگاه به زمین خواهد نشست. کل سفر از آغاز تا پایان حدود ۳ ساعت طول خواهد کشید.

هزینه هر سفر در حال حاظر ۲۰۰ هزار دلار است که در هنگام رزرو آن باید حداقل ۱۰ درصد را به صورت پیش‌ پرداخت کنید. هر چند این هزینه زیاد به نظر می‌رسد، ولی به یاد داشته باشید به طور مثال خانم انوشه انصاری برای یک هفته اقامت در فضا ۲۰ میلیون دلار پرداخت کرد. شاید بگویید که خوب خانم انصاری یک هفته در فضا بود، ولی شرکت ویرجین فکر می‌کند، خیلی‌ها حاضر باشند، ۲۰۰ هزار دلار برای ۶ دقیقه بدهند، ولی کمتر کسی است که قادر باشد، ۲۰ میلیون دلار برای یک هفته پرداخت کند. در حال حاضر ۳۰۰ صندلی این فضا پیما رزرو شده و اولین پرواز این فضاپیما پس از انجام آزمایش‌های نهایی و تایید برای اواخر سال ۲۰۱۲ یا اوایل سال ۲۰۱۳ برنامه‌ریزی شده است.

برای دیدن  شبیه سازی  پرواز این فضاپیما  از زمین تا فضا ،  می توانید ویدیوی زیر را ببینید:

 

 
فریدون خورشیدی –  علیرضا مجیدی

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s